Jak wybrać dobre biuro nieruchomości?

Czym kierować się przy wyborze biura nieruchomości, co trzeba i warto wiedzieć? Jak wybrać skutecznego pośrednika? Warto się zapoznać, żeby potem nie żałować.

Pośrednik nieruchomości po zrealizowanej transakcji kupna mieszkania wręcza klucze zadowolonym klientom.

Czym różni się agencja nieruchomości od biura nieruchomości?

Nazwa “agencja” z jęz. ang. “agency” oznacza firmę wykonującą usługi, stąd  “estate agency”- agencja nieruchomości. W Polsce używa się określenia agencja nieruchomości wymiennie z biuro nieruchomości.

Zakres usług firm, które definiują się jako agencja nieruchomości pokrywa się z tymi, które w nazwie mają biuro nieruchomości.

Czym zajmuje się biuro nieruchomości?

Biuro lub agencja nieruchomości, zajmuje się szeroko rozumianymi usługami w pośrednictwie w transakcjach na rynku nieruchomości. Pracujący tam agenci świadczą usługi dla klientów, którzy chcą sprzedać lub wynająć nieruchomość jak i dla tych, którzy poszukują nieruchomości do zakupu lub najmu.

Jak działa biuro nieruchomości?

Biuro/agencja nieruchomości świadczy kompleksowe usługi w zakresie pośrednictwa, doradztwa, promocji i reklamy nieruchomości a także reprezentacji interesów klienta przy negocjacjach warunków transakcji, wspiera klienta w całym procesie sprzedaży, zakupu, najmu lub wynajmu nieruchomości.

Za co odpowiada biuro nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami jakim jest biuro lub agencja nieruchomości, musi posiadać  obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zgodnie z Artykuł 181 ust. 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami.

Polisa zabezpiecza proces sprzedaży, zakupu  czy wynajmu nieruchomości, na podstawie umowy pomiędzy pośrednikiem, a jego klientem. Pośrednik jest odpowiedzialny za działanie z należytą starannością przy realizacji umowy pośrednictwa.

Pośrednik powinien rzetelnie informować klientów i nie może wprowadzać ich w błąd.

Jakie usługi oferuje biuro nieruchomości?

Podstawą jest usługa pośrednictwa w sprzedaży, zakupie, najmie lub wynajęciu różnych rodzajów nieruchomości mieszkalnych lub komercyjnych.

W zakresie usługi pośrednictwa zawarte są również doradztwo, reklama i promocja, a coraz częściej również home staging. 

Czy biuro nieruchomości pobiera prowizję?

Pośrednik nieruchomości, zgodnie z polskim prawem, wykonuje pracę odpłatnie.

Wynagrodzenie najczęściej stanowi ustalony procent od ceny sprzedaży lub zakupu nieruchomości.

Są jednak i takie rozwiązania, które każdego klienta traktują indywidualnie. Wtedy wynagrodzenie pośrednika stanowi skalkulowana dla danej usługi kwota.

Zaletą jest w takim przypadku to, że klient od razu wie ile zapłaci za wykonanie usługi.

Kiedy biuro nieruchomości pobiera prowizję?

Pośrednik powinien pobierać wynagrodzenie zgodnie z ustaleniami z klientem, zapisanymi w umowie pośrednictwa.

W przypadku zawierania przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, pośrednik pobiera połowę wynagrodzenia.

Drugą połowę wynagrodzenia klient płaci przy zawarciu umowy sprzedaży.

Należy pamiętać, że usługi pośrednictwa w Polsce są objęte podatkiem VAT 23 %, a przepisy w zakresie podatku VAT wymagają wystawienia faktury w dniu wykonania części lub całości usługi.

Czy biuro nieruchomości pobiera prowizję od obu stron?

W Polsce wiele biur pobiera prowizję od obu stron transakcji, czyli zarówno od kupującego jak i sprzedającego nieruchomość.

Dopiero po wejściu na polski rynek RE/MAX jako największego na świecie pośrednika w obrocie nieruchomościami, który pobiera wynagrodzenie tylko od jednej strony transakcji, rynek pośrednictwa w Polsce zaczął się w tym zakresie zmieniać.

Obecnie nadal jednak dominuje praktyka większości biur pobierania prowizji jednocześnie od dwóch stron transakcji, co ogranicza praktycznie do zera współpracę między agencjami nieruchomości. 

W takim przypadku dochodzi do sprzeczności interesów, bo z moralnego punktu widzenia nie można reprezentować jednocześnie, sprzecznych z natury swoich interesów, dwóch strony transakcji, pobierając przy tym prowizję i od kupującego i od sprzedającego. 

Ile kosztuje usługa pośrednictwa biura nieruchomości? 

Usługa pośrednictwa wiąże się z ustaleniem zakresu działań pośrednika, rodzajem nieruchomości i jej specyfiką oraz wykorzystania rozmaitych narzędzi służących do marketingu i reklamy, stąd też koszty zależą od jakości oferowanej usługi.

W Polsce nie ma przepisów określających dolną i górną granicę wynagrodzenia pośrednika. Od wielu lat (1.01.2014 r.) zawód pośrednika nie podlega regulacji i każdy nawet bez żadnego przygotowania może otworzyć biuro nieruchomości i zostać pośrednikiem z dnia na dzień.

Jeśli więc jakiś pośrednik oferuje niskie wynagrodzenie to należy liczyć się z tym, że jego usługi będą bardzo niskiej jakości.

Zależy od wartości nieruchomości i ustaleń z biurem.

Czy biuro nieruchomości ponosi odpowiedzialność?

Biuro niesie ograniczoną odpowiedzialność zgodnie z umową.

Zakres odpowiedzialności biura nieruchomości jest podyktowany zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami i umowy pośrednictwa.

Artykuł 181 ust. 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami mówi o tym, że każdy pośrednik powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. 

Gdzie złożyć skargę na biuro nieruchomości?

Pierwszą instancją jest właściciel biura, w którym pracuje pośrednik wykonujący czynności w imieniu biura.

Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami jest jednym z zawodów uwolnionych. Przed deregulacją istniała Komisja Odpowiedzialności Zawodowej i tam można było złożyć skargę na pośrednika.

Obecnie pozostaje droga sądowa.

Jak sprawdzić biuro nieruchomości?

Sprawdzić należy jak długo na rynku istnieje biuro, jakie ma doświadczenie w prowadzeniu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i jakie ma opinie wystawiane przez klientów np. w mapach Google.

Dobry pośrednik nieruchomości musi mieć odpowiednio dobre referencje.

Jakie są kryteria wyboru biura nieruchomości? Jak wybrać dobre biuro nieruchomości?

Nigdy nie należy kierować się jedynie wysokością prowizji. Należy pamiętać o tym, że wysokiej jakości usługa a tym samym skuteczność pracy agenta nieruchomości wymaga odpowiedniej ceny.

Ważne są możliwości biura odnośnie wielkości i zasięgu oddziaływania (docieranie z ofertą nieruchomości do klientów), wykorzystywanie przez biuro najnowszych systemów i  narzędzi technologicznych do promocji i reklamy oferty nieruchomości.

Umiejętność indywidualnego podejścia do klienta, zbadania jego potrzeb i wymagań. Ważne jest również aby biuro reprezentowało tylko jedną stronę transakcji, co oznacza, że wynagrodzenie będzie płacić np. tylko właściciel nieruchomości i tylko na jego rzecz będzie działać biuro,  prowadząc negocjacje z kupującym.

Powyższy tekst ma jedynie charakter informacyjny, nie jest poradą prawną i nie zgłębia całej problematyki.

Małgorzata Arkuszyńska

Właściciel REMAX Peak Nieruchomości

Nieruchomości? Skontaktuj się ze mną już teraz, abyśmy znaleźli idealne rozwiązanie również dla Ciebie!