Gdzie w Łodzi najlepiej inwestować w mieszkania?

O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o inwestycji w mieszkanie na wynajem.

Młode kobiety z kartonami przeprowadzają się

Czym jest ROI?

ROI (ang. return on investment, zwrot z inwestycji) to wskaźnik służący do oceny efektywności inwestycji. ROI stara się bezpośrednio zmierzyć kwotę zwrotu z określonej inwestycji w stosunku do jej kosztów. W tym przypadku koszt zakupu danej nieruchomości a roczną stopę zwrotu.

Dla kogo skierowane będzie mieszkanie?

Przed każdą inwestycją powinno się ustalić pewien plan działania, tak tez jest w przypadku wynajmów, poprzedzając zakup pierwszą kwestią jaką należy ustalić jest w jaki typ najemcy należy celować. W przypadku gdy rozważamy największy potencjalny zysk, jedną z najlepszych opcji są studenci oraz wynajem na pojedyncze pokoje.

W jakiej lokalizacji szukać nieruchomości?

Kwestią na która poszukujący zwracają największą uwagę jest z pewnością lokalizacja, dlatego też przed kupnem należy zweryfikować okolice czy spełnia potencjalne wymagania osób którym chcemy wynajmować. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na komunikację w danym miejscu oraz odległość do największych uczelni, nie powinna ona być zbyt odległa.

Im większa odległość tym zainteresowanie może znacząco się pogorszyć. Jedną z najlepszych lokalizacji w łodzi będzie Śródmieście, szczególnie ulice zlokalizowane przy stacji PKP Łódź fabryczna oraz blisko ul. Piotrkowskiej.

Warto również rozważyć bliskie okolice między innymi oddziałów uniwersytetu medycznego, szczególnie pobliskie ulice wokół  Lumumbowa czyli tak zwanego Miasteczka Akademickiego.

Kolejną równie dobra Lokalizacja jest obszar wokół Politechniki Łódzkiej. Doradzałabym być skierowanym na lokalizację maksymalnie w promieniu kilometra od Uczelni.

Podsumowując jeżeli targetem docelowym potencjalnych inwestorów mają być studenci warto zwracać uwagę na lokalizację blisko uczelni, dobrą komunikację oraz czy w bliskim otoczeniu znajdziemy różnorodne sklepy, puby czy siłownie.

Na jaki typ mieszkania zwrócić największą uwagę? 

Zdecydowanie najrozsądniejszą opcją będą mieszkania rozkładowe z oddzielną kuchnią oraz liczbą pokoi powyżej czterech. Taki rozkład pozwala zachować szczególna prywatność oraz komfort dla potencjalnych lokatorów, również gdy kuchnia nie jest połączona z jednym z pokoi zyskujemy dodatkowe pomieszczenie do wynajęcia.

Dany rozkład również potencjalnie zmniejsza do minimum ryzyko robienia imprez w danym mieszkaniu, ponieważ w ten sposób nie posiadamy jednego większego pomieszczenia takiego jak salon.

Jak zaaranżować pokoje?

Kolejną rzeczą na jaką najemcy zwracają szczególną uwagę jest kwestia aranżacji wnętrza, warto zadbać by pokoje były schludnie urządzone oraz by zachować przy tym minimalizm. Ściany powinny być świeżo odmalowane w jasnych kolorach, najlepiej na biało. Jeśli chodzi o umeblowanie w pomieszczeniach powinny znajdować się niezbędne meble takie jak łózko, szafa oraz biurko, warto zadbać również by były one w nienagannym stanie oraz by pokoje były dobrze oświetlone by nauka przebiegała komfortowo o każdej porze dnia.

Jeśli chodzi o części wspólne takie jak łazienka oraz kuchnia również należy postawić na czystość oraz minimalizm. Kuchnia powinna zawierać niezbędne sprzęty AGD przede wszystkim pojemną lodówkę, mikrofale, piekarnik oraz płytę grzewczą.

Jaki roczny zysk możemy uzyskać w takim przypadku?

Uśredniając inwestycyjne 4 pokojowe mieszkanie jesteśmy w stanie kupić już w okolicach 450 000-500000 zł jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe kwestie i zostaną one spełnione taki pojedynczy pokój można wynająć średnio za 1000 netto + czynsz. Uwzględniając, ze pokoje mogą być puste przez jeden miesiąc (sierpień), roczna stopa zwrotu inwestycji  może wynosić w granicach  8,79- 9,77%.

Poza okresem wynajmu dla studentów, takie mieszkanie możemy wykorzystać w wynajmie krótkoterminowym i skorzystać z usług takich platform jak Airbnb czy Booking.

Takim sposobem nasza inwestycja będzie zarabiała okrągłe 12 miesięcy w roku.

Jak zabezpieczyć najem?

Tę kwestię omówiła w swoim wpisie na naszym blogu Małgorzata Arkuszyńska, zapraszam serdecznie do zapoznania się z tym artykułem.

Autor artykułu: Wiktor Barczyk